КПНЗ "Центр туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді "Мандрівник" КМР, Саксаганський район


запам'ятати

 



Міністерство oсвіти і науки, молоді та спорту України

Національна дитяча гаряча лінія

Конспекти занять та розробки організаційно-масових заходів

 

План-конспект заняття

Група першого року навчання.

 

Тема:  Види вузлів за їх призначенням. В’язання туристичних вузлів.

Мета:

- повторити вивчені вузли і навчитися в’язати нові; 

- формувати навички в’язання туристичних вузлів, застосовувати отримані знання на практиці;

- виховувати спостережливість, логічне мислення, увагу.

Завдання:

- навчити дітей вязати туристичны вузли;

- стимулювати вихованців до застосування отриманих знань на практиці; 

- виробити навички ефективної техніки роботи з туристичними вузлами.

Тип заняття: засвоєння нових знань та вмінь.

Перелік необхідних матеріалів та обладнання: стенд ”Основні туристські вузли», відео-урок із в’язання вузлів, мотузки для в’язання вузлів.

Методи й прийоми навчання: евристична бесіда, практична робота на основі засвоєного матеріалу.

Розрахунковий час заняття: 45 хвилин.

Хід заняття

1. Організаційний етап. (до 2 хв.)

Привітання. Перевірка наявності вихованців відповідно до списку групи.

Хвилинка здоров’я.

Розминка.

2. Мотивація навчальної діяльності, розвиток пізнавального інтересу (до 5 хв.)

Прийом «Мозковий штурм».

Керівник гуртка.  Використання туристичних засобів у процесі змагань і під час походів передбачає наявність у туриста високо-розвинутих умінь та навичок організації страхування. Діти, що на вашу думку є основою цих умінь?

 Дискусія. (Діти пропонують свої відповіді та коротко їх аргументують.)

Для чого використовуються вузли?  

Дискусія. (Діти пропонують свої відповіді та коротко їх аргументують.)

Отже, сьогодні ми з вами опинимося у світі «Туристичних вузлів» та навчимося правильно їх в'язати.

3. Визначення теми, мети й завдання заняття. (до 3 хв.)

Розповідь керівника гуртка.

Керівник гуртка. Використання туристичних засобів у процесі змагань і під час походів передбачає наявність у туриста високо-розвинутих умінь та навичок організації страхування. Основою цих умінь є в'язання туристичних вузлів.

Для виконання технічних завдань під час роботи на дистанції учасники використовують вузли, рекомендовані "Правилами змагань зі спортивного туризму".

Отже, сьогодні на занятті ми з вами повинні повторити вивчені раніше вузли, познайомитися з новими і навчитися в’язати їх.

Усі вузли умовно поділяють на такі групи: вузли для зв'язування мотузок, вузли петель, вузли для прив'язування до опори, допоміжні вузли.

Правильно зав'язаний вузол не повинен мати зайвих перехрещень мотузок, його малюнок має відповідати зразкам вузлів, яких учать робити всіх учасників перед початком змагань. Усі вузли до того, як ними скористаються, мають бути відповідно затягнутими.

 

4. Актуалізація опорних знань, умінь та навичок (до 5 хв.)

Вправа «Мозковий штурм».

1. Які ви знаєте вузли?

2.Які вмієте в’язати?

3. Які існують види страховок?

4. Які види вузлів при цьому використовуються?

 

5. Вивчення нового матеріалу та його практичне застосування (до 20 хв.)

1. Вивчення вузлів: провідник, вісімка, схоплюючий (прусік) та їх застосування.

Показ основних груп вузлів на стенді. Розповідь керівника гуртка  про використання їх на практиці.

Керівник гуртка. Вузол провідника. Основна перевага цього вузла - простота зав'язування. Його практично неможливо зав'язати неправильно.  Вузлом провідника можна прив'язуватися без грудної обв'язки в середині мотузка, якщо ви пересуваєтесь у трійці. Цей вузол можна застосовувати для зв'язування двох кінців мотузка або петлі з репшнура.

Вісімка ("вісімка на петлі") - вузол який застосовується для з'єднання мотузка із системою (страхувальним поясом). Вузол легкий для зав'язування, надійний для страхування, підходить для обв'язування вантажу і самостраховки, легко розв'язується після навантаження, забезпечує міцність.

Схоплювальний вузол є основою різноманітних вузлів для самостраховки та рятувальних вузлів. Цей вузол ще називають за прізвищем автора - вузол Прусика, або "прусик". Стандартний схоплювальний вузол в'яжеться з двома витками (обертами) петлі. Деколи для створення кращої фіксації вузла додають третій виток.

2. Практична діяльність вихованців.

Робота в групах.
Діти старшої вікової категорії допомагають дітям, які працюють у групах, із в’язанням вузлами.

3. Перегляд відео-уроку.

4. Самостійна робота.

1. В’язання вузлів індивідуально.

2. В’язання вузлів на швидкість (тренування).

Перевірка виконаного завдання за допомогою наданого дітям зразка.

 

6. Перевірка та закріплення засвоєних знань, вмінь і навичок. (до 5 хв.)

Діти по черзі підходять до керівника щоб на швидкість і на правильність здати три вузла: провідник, вісімка, схоплюючий (прусік).

 

Рухлива гра «Молекули». (до 2 хв.)

 

7. Підбиття підсумків заняття (до 2 хв.)

Пояснення керівника гуртка.

Керівник гуртка дає позитивну й перспективну оцінку активності, згуртованості, роботі вихованців під час виконання завдань. Відзначає найтиповіші помилки та пояснює, як краще їх виправити.

8. Домашнє завдання (до 1 хв.)

Керівник гуртка пропонує гуртківцям переглянути відеоролік «Турист у горах», щоб закріпити засвоєні знання на занятті гуртка.

 


 

План - конспект заняття

 

Група другого року навчання.

 

Тема: Орієнтування за допомогою топографічної карти та карти для спортивного орієнтування. Орієнтування в закритих приміщеннях.

Мета:

- навчити дітей працювати з картою на місцевості, знаходити своє місце стояння та орієнтуватися на місцевості за допомогою карти;

- розвивати в гуртківців спеціальні навички спортивного орієнтування й мікроорієнтування;

- виховувати в дітей згуртованість, уміння працювати в команді, відповідальність за прийняття рішення, сконцентрованість, увагу, бережне ставлення до навколишнього середовища. 

Завдання:

- навчити дітей вирішувати завдання з орієнтування на граничних швидкостях; стимулювати вихованців до оптимізації дій завдяки малій відстані між контрольними пунктами й цінності кожної секунди;

- виробити навички ефективної техніки роботи з картою та поведінки на КП (відмітка, читання піктограм, швидкий вибір шляху відходу з КП);

- сформувати прийоми подолання додаткового психологічного тиску в екстремальних умовах.

 

Тип заняття: засвоєння нових знань та вмінь.

Перелік необхідних матеріалів та обладнання: картки опитування з умовними позначками, карта місцевості з перешкодами та контрольними пунктами, стартові талони для учасників, імітації штучних перешкод, призми КП, компостери.

Місце проведення: Другий поверх будівлі закладу правого крила.

Розрахунковий час заняття: 45 хвилин.

 

Хід заняття

1. Організаційний етап. (до 2 хв.)

Привітання. Перевірка наявності вихованців відповідно до списку групи.

Хвилинка здоров’я.

Перевірка відповідності спортивної форми; розминка.

2. Мотивація навчальної діяльності, розвиток пізнавального інтересу (до 5 хв.)

Прийом «Мозковий штурм».

Керівник гуртка. Давайте ми з вами на хвилинку уявимо що ми з вами опинилися з певних причин в невідомій місцевості без засобів зв’язку та можливості перечекати деякий час. Що допоможе нам не зневіритися та без втрат вийти з такої непростої ситуації?

Дискусія. (Діти пропонують свої відповіді та коротко їх аргументують.)

Отже, сьогодні ми з вами будемо в ролі першопрохідця невідомих територій (а саме території закритого приміщення), у якого з собою є лише карта.

3. Визначення теми, мети й завдання заняття. (до 1 хв.)

Розповідь керівника гуртка.

Керівник гуртка. Отже, ми з’ясували, наскільки важливо для пересічних громадян загалом і для туристів зокрема вміти правильно визначити своє місцезнаходження. Ви вже знаєте, що таке орієнтування на місцевості, як визначити сторони світу за допомогою компасу й допомогою спостережень за природними ознаками. Сьогодні ми продовжимо знайомитися з прийомами спортивного орієнтування й ознайомимося з особливостями мікроорієнтування в закритих приміщеннях.

4. Актуалізація опорних знань, умінь та навичок (до 5 хв.)

Індивідуальна робота з картками.

Керівник гуртка роздає дітям картки опитування і ставить перед ними завдання: з’єднати стрілочками умовний знак і його позначення. Час на виконання – 1 хвилина.

Перевірка виконаного завдання за допомогою наданого дітям зразка.

Рухлива гра «Атоми й молекули».

Колективна робота з картками. Діти об’єднуються в групи й отримують завдання обрати найкоротший шлях пересування на місцевості за допомогою карти.

 

Перевірка виконаного завдання за допомогою наданого дітям зразка.

 

5. Первинне сприйняття навчального матеріалу (до 15 хв.)

Пояснення керівника гуртка.

Кожен із вас має карту штучної місцевості, на якій розташовано умовні перешкоди й контрольні пункти.

Уявіть, що саме зараз ви перебуваєте в ситуації розгубленого мандрівника й маєте лише її. Карта імітує реальні перешкоди на штучно створеній місцевості. Ці перешкоди позначено сигнальними стрічками. Їх конфігурація збігається з позначенням на карті. Умовно контрольні пункти (КП), зазначені на карті та з’єднані лінією, є місцями розташування схованок з різними необхідними речами. Ви повинні, використовуючи карту, рухаючись у заданому напрямку, подолати перешкоди й відвідати всі КП.

Порядок виконання вправи. Робота з картою на штучній місцевості (індивідуальна робота).

Підбиття підсумків.

Хвилинка здоров’я.

6. Вторинне сприйняття, узагальнення та систематизація знань, умінь, навичок (до 15 хв.)

Пояснення керівника гуртка.

Керівник дає позитивну  й  перспективну оцінку вмінням дітей.

Поділ на команди.

Робота з картою на місцевості (командна робота)

Кожна команда повинна, використовуючи карту, рухаючись у заданому напрямку, подолати перешкоди й відвідати всі КП.

За результатами проходження дистанції визначається краща команда.

 

7. Підбиття підсумків заняття (до 1 хв.)

Пояснення керівника гуртка.

Керівник гуртка дає позитивну й перспективну оцінку активності, згуртованості, роботі вихованців під час виконання завдань. Відзначає найтиповіші помилки та пояснює, як краще їх виправити.

8. Домашнє завдання (до 1 хв.)

 

Керівник гуртка пропонує гуртківцям підготувати вдома карти для тренувань із мікроорієнтування, використовуючи набутий досвід та умовні позначки, які діти засвоїли на занятті гуртка.

 


 

План-конспект заняття

 

Група третього року навчання.

 

Тема: Подолання перешкод за допомогою спеціального спорядження.

Мета: 

- вдосконалювати техніку проходження туристичних етапів:

крутопохила переправа, спуск та підйом спортивним способом, паралелі, підйом по вертикальних перилах за допомогою жумару;

- розвивати навички подолання перешкод за допомогою спеціального спорядження;

- виховувати у вихованців почуття товариськості, взаємодопомоги, впевненості у своїх силах.

Завдання:

- вдосконалити техніку проходження туристичних етапів:

крутопохила переправа, спуск та підйом спортивним способом, паралелі, підйом по вертикальних перилах за допомогою жумару;

навчити дітей долати перешкоди за допомогою спеціального спорядження;

Тип заняття: практичне заняття.

Перелік необхідних матеріалів та обладнання: туристичні системи, обв’язки на кожного вихованця, карабіни, спусковий пристрій «вісімка», жумар, прусики, рукавиці.

Методи та прийоми навчання: практична робота на основі засвоєного матеріалу.

Місце проведення: спортивна зала.

Розрахунковий час заняття: 45 хвилин.

Хід заняття

 

1. Організаційний момент. (до 5 хв.)

Привітання. Перевірка наявності вихованців відповідно до списку групи.

Перевірка готовності вихованців.

Ознайомлення з правилами техніки безпеки під час проведення занять в спортивній залі.

Проведення інструктажу з техніки безпеки під час практичного заняття.

 

2. Актуалізація знань. Оголошення теми й мети заняття. (до 10 хв.)

Виконання розминки за для уникнення можливих травм м’язів.

Одягання екіпіровки.

Розповідь про головні туристичні змагання які чекають попереду у нашій області та місті.

Обговорення природних та штучних перешкод у спортивному та гірському туризмі.

 

3.  Практична робота на основі засвоєного матеріалу. (до 25 хв.)

1. Пояснення матеріалу.

Проходження та показ на практиці старостою групи дистанції даного міні-змагання. Ознайомлення зі штрафами та нюансами роботи з жумаром при підйому на вертикальних перилах;  при роботі «вісімки» під час спуску по вертикальним перилам. Правила роботи з рукавицями.

2. Практичне виконання вправ. Міні-змагання.

Проходження кожного учасника окремо на дистанції міні-змагання.
В цей час інші гуртківці спостерігають за помилками кожного учасника,  що проходить етапи, та роблять висновки.

4. Підведення підсумків. (до 4 хв.)
Підведення підсумків та визначаємо кращих. Аналіз своїх помилок кожним вихованцем.

4. Домашнє завдання (до 1 хв.)

Керівник гуртка пропонує гуртківцям повторити правила підйому та спуску по вертикалі.

 


РОЗРОБКА ОРГАНІЗАЦІЙНО-МАСОВОГО ЗАХОДУ

 

"РОЗУМНИК-ШОУ"

 

Мета:

- в ігровій формі привернути увагу вихованців до вивчення різних наук і показати їх взаємодію з туризмом;

- розвивати кмітливість, спостережливість, пам'ять, ерудицію;

- виховувати вихованців прагнення до пізнання і самовдосконалення.

Обладнання: аудіо записи урочистої та веселої музики, два столи, дванадцять стільців, два електричні дзвоники (або лампочки), годинник із секундною стрілкою, картки із запитаннями до конкурсів, секундомір, компас.

Коментар: участь у конкурсній програмі беруть вихованці двох груп – 1 і 2-го року навчання. Члени батьківського комітету груп мають заздалегідь підготувати пам’ятні подарунки для всіх учасників програми та про грамоти переможцям.

 

ДІЙОВІ ОСОБИ
1-Й ВЕДУЧИЙ
2-Й ВЕДУЧИЙ
Команда «Вертикалі» (шість осіб)
Команда «Паралелі» (шість осіб)
Група підтримки команди «Вертикалі» (11 осіб)
Група підтримки команди «Паралелі» (11 осіб)
Лічильна комісія
(три особи – педагоги закладу, батьки вихованців)

 

Захід проводиться в конференц-залі. У конференц-залі встановлюється два столи і по шість стільців навколо кожного. У центрі столів – електричний дзвінок (для подання сигналу для відповіді). Угорі на видному місці прилаштовано великий годинник із секундною стрілкою (для засікання часу). У залі розміщені стільці для глядачів-груп підтримки учасників гри.

 

Звучить весела музика. До зали входять ведучі.

 

1-й ведучий: Привіт друзі!

2-й ведучий: Вітаємо вас на нашому «Розумнику – шоу»

 

1-й ведучий: Сьогодні у нас з вами відбудеться інтелектуальна туристична гра, під час якої учасники зможуть нам всім показати свою витривалість, розумові здібності, талант, інтуїцію та знання з певних предметів.

2-й ведучий: Тож зустрічаємо дружніми оплесками команди – учасниці гри «Розумник-шоу» команда ««Вертикалі» та команда «Паралелі».

Під урочисту музику команди виходять на перед зали і сідають за столи.

1-й ведучий: А слідкувати за підсумками гри буде лічильна комісія. До її складу увійшли… (Представляє членів комісії)

2-й ведучий: Команда – це згуртований дружній колектив однодумців на чолі з капітаном. І, звичайно, кожна команда має своє гасло, що відображує її бойовий дух. Тож зараз ми пропонуємо вам (звертається до команд) представити нам свій девіз та капітана команди.

Команди по черзі представляють своїх капітанів та проголошують девіз.

1-й ведучий: А тепер переходимо до гри. Оголошуємо перший тур – «Розминка».

«Розминка».

 

Цей тур відбувається у формі вікторини. Ведучі по черзі читають запитання. Час на роздуми та обговорення не відводиться. Якщо хтось із учасників команди знає правильну відповідь, капітан натискує на кнопку дзвінка. Право відповідати отримує та команда, яка першою подала сигнал. За правильну відповідь команда отримує один бал. Якщо відповідь виявилась неправильною, запитання переходить до команди суперників.

 

Запитання:

  1. Земна куля, завбільшки з м’яч. (Глобус)
  2. Тонке місце із стоячою водою. (Болото)
  3. Який із п’яти континентів не має річок? (Антарктида)
  4. Скільки кілограмів у одному центнері? (Сто)
  5. Яка рослина вміє «крокувати» по стінах? (Плющ)
  6. Який птах не вміє літати? (Пінгвін)
  7. Шостий знак зодіаку. (Діва)
  8. Найглибше озеро у світі. (Байкал)
  9. Речовина, яку виготовляють бджоли. (Віск)
  10. Батьківщина картоплі. (Америка)

Після проведення туру лічильна комісія оголошує результати обох команд.

2-й ведучий. Оголошуємо другий тур – «Математичний».

 

«Математичний тур»

Ведучі читають запитання, адресуючи їх командам по черзі. На роздуми та обговорення учасникам команд відводиться 1 хвилина. За правильну відповідь команда отримує чотири бали. Якщо відповідь виявилась неправильною, запитання переходить до команди суперників.

 

Запитання:

1. Скільки різноманітних двоцифрових чисел можна записати, використовуючи цифри 3, 5, 7, 9? (Числа не можуть бути складені повторенням однієї цифри.) (Відповідь: 35, 37, 39, 53, 57, 59, 73, 75, 79, 93, 95, 97).

2. Із запропонованого ряду слів визначте зайве. Інші слова замініть спільною назвою. Слова: додавання, віднімання, множення, роздроблення, ділення. (Відповідь: зайве слово – «роздроблення», спільна назва – математичні дії.)

3. У записі 88888888=1000 поставте між деякими цифрами знак додавання так, щоб утворилося правильне рівняння. (Відповідь: 888+88+8+8+8=1000.)

4. У квартирі є настінний годинник із боєм. Він відбиває повні години й одним ударом кожні пів години. Скільки ударів проб’є годинник за добу? (Відповідь: 180 ударів.) 

5. Після проведення туру лічильна комісія оголошує результати обох команд.

 

2-й ведучий. Оголошуємо третій тур нашої програми  – «Народознавчий».

 

"Народознавчий" тур

До зали виносять десять пронумерованих карток, на зворотному боці яких написано запитання, і розкладають їх перед командами. Команди по черзі називають номер картки, адресуючи запитання своїм суперникам. На розмірковування та обговорення учасникам відводиться 1 хвилина. За правильну відповідь команда отримує три бали. Якщо відповідь виявиться неправильною, запитання переходить до другої команди.

 

Запитання:

1. Скажіть, скільки квіток містить традиційний український вінок, назвіть їх. (Відповідь: дванадцять квіток: деревій, ромашка, барвінок, безсмертник, вишневий цвіт, калина, ружа, мальва, півонія, любисток, волошка, мак.)

2. Як називався обрядовий вогонь, що запалювали 14 вересня на свято Симеона Стовпника? Який обряд пов'язаний з його запаленням? (Відповідь: посвіт; запалюючи цей обрядовий вогонь, ремісники «засиджували» вечір, тобто урочисто розпочинали роботу, щоб узимку добре працювалося.)

3. До якого свята випікали обрядове печиво «жайворонків»? Який птах та число згадуються в народних приказках, пов’язаних із цим святом? (Відповідь: до свята Сорока Святих; сорока та число сорок: «Сорок сорочат дарують людям сорок лопат».) 

4. Яке свято найбільше шанувалося українськими дівчатами і чому? (Відповідь: свято Катерини, покровительки дівочої та жіночої долі.)

5. Що дарували дівчата хлопцям на Масляну? (Відповідь: Хусточки.)

6. До яких саме свят готували три знамениті куті? (Відповідь: на Святвечір варили «багату» кутю, на Щедрий вечір - «щедру» кутю, на передодні Водохреща варили «голодну» кутю.)

7. Яку народну назву дістало свято Андрія Первозванного? (Відповідь: свято Калити.)

8. Назвіть кольори, які впліталися в традиційний український вінок. (Відповідь: коричневий, жовтий, зелений, синій, блакитний, фіолетовий, рожевий, червоний, білий.)

9. Як звуть святого, улюбленця маленьких дітей? (Відповідь: Святий Миколай.)

10. Коли святкували Русалчин Великдень? (Відповідь: у четвер протягом Зеленого тижня напередодні свята Трійці.)

 

Після проведення туру лічильна комісія оголошує результати обох команд.

 

1-й ведучий. А тепер оголошуємо четвертий тур конкурсної програми – «Географічний».

 

«Географічний» тур

Ведучі читають запитання. Сталого часу на розмірковування та обговорення не відводиться, але цей термін не може перевищувати 1,5 хвилини.

 

Запитання:

1. Назвіть відоме озеро, у якого одна частина прісна, а інша солона. (Балхаш.)

2. На яких островах розташовано найбільший у світі телескоп? (Гавайські острови.)

3. Ця в’язка, густа, золотиста смола, потрапивши під осадові породи або під воду, перетворюється на крихкий та прозорий камінь, що має відтінки від світло-жовтого до бурого. Греки називають цей камінь «електрон», литовці – гінтаріс. А як назвете його ви? (Янтар.)

4. Цей водоспад складається з двох потоків і належить двом державам. Він вважається найкрасивішим у світі водоспадом. (Ніагарський водоспад; США і Канаді.)

5. Відомо, що першу навколосвітню подорож здійснив Магеллан. А хто здійснив другу навколосвітню подорож, і ким був за «професією» цей мандрівник? (Пірат Френсіс Дрейк.)

6. Перший глобус було виготовлено в другому столітті до нашої ери. Наступний глобус створив Мартін Бекайм у ХV столітті. Найбільший глобус діаметром 10 м і масою 30 тонн зберігається… (Пізаро, Італія.)

 

Після проведення туру лічильна комісія оголошує результати обох команд та підводить загальні підсумки конкурсної програми, визначаючи команду переможців.

 

Звучить урочиста музика. Обидві команди виходять наперед.

Журі вручають всім учасникам пам’ятні подарунки та грамоти.

Загальне фото на пам'ять.

 

1-й ведучий. От і добігає кінця наша гра.

2-й ведучий. Сподіваємось, вам воно сподобалося. До нових зустрічей!

 

Звучить музика.

Захід закінчується.

 

РОЗРОБКА ОРГАНІЗАЦІЙНО-МАСОВОГО ЗАХОДУ

 

«ТУРИСТИЧНИЙ МАРАФОН»

 

Мета:

-  в ігровій формі привернути увагу вихованців до вивчення географії;

- розвивати увагу, спостережливість, пам'ять, ерудицію;

- виховувати вихованців прагнення до пізнання.

Обладнання: аудіо запис музики І. Дунаєвського з кінофільму «Пошуки капітана Гранта», велика географічна карта світу, два столи, десять стільців, два електричні дзвоники, два глобуси та дві коробки з маленькими кольоровими прапорцями на шпильках (щоб позначати на глобусі ключові пункти ігрові подорожі).

Коментар: для проведення заходу організатори мають заздалегідь попіклуватися про пам’ятні сувеніри для всіх учасників гри.

 

ДІЙОВІ ОСОБИ

Ведучий

Паганель

Команда «Золоті вітрила» (п’ять осіб)

Команда «Смарагдові вітрила» (п’ять  осіб)

Журі (три особи – педагоги закладу, батьки вихованців)

 

Організаційно-масовий захід відбувається в спортивній залі.

Приміщення прикрашене гірляндами з блакитних та білих повітряних кульок. На центральній стіні прилаштована велика географічна карта світу, над нею великий годинник. На видному місці стоїть стіл, на якому розкладено муляжі різноманітних старовинних навігаційних приладів та встановлено макет фрегата з піднятими вітрилами.

 У тій частині зали, де відбуватиметься гра, встановлено два невеликі столики та по п’ять стільців навколо кожного. У центрі столиків – електричний дзвоник. На кожному столику стоїть глобус, поруч із ним лежить коробка із маленькими кольоровими прапорцями на шпильках.

 

Звучить музика І. Дунаєвського з кінофільму «Пошуки капітана Гранта». До зали входить ведучий.

 

Ведучий: Добрий день, друзі. Сьогодні ми здійснимо подорож на пошуки островів скарбів. Ми відправимось туди разом із відважними командами мореплавців, які складатимуться із капітанів, боцманів, коків та матросів. Їм доведеться розв’язати низку загадок, щоб прокласти правильний курс нашого корабля «Британія» просторами трьох океанів.

 

Звучить музика. До зали входять гравці обох команд, займають місця за столиками. Ведучий представляє глядачам кожного учасника.

Наше плавання буде складатися з кількох етапів-конкурсів. Здійснимо його, як ви вже здогадалися, на кораблі «Британія», а нашим провідником , звичайно, стане легендарний мсьє Паганель.

Отже, перше завдання командам. За хвилину назвати хто такий Паганель і що пов’язує цю людину з кораблем «Британія»?

За сигналом ведучого команди починають обговорення. Свої відповіді вони записують на аркуші, які потім передають журі.

Журі озвучує відповіді команд і оцінює їх, зараховуючи один бал за правильну відповідь.

 

Звучить музика. До зали входить Паганель.

 

Паганель. Доброго дня відважним мореплавцям та романтичним мрійникам. Радий вітати команди з першою перемогою. Мені відомий кожен куточок Землі, але, нажаль, не всі з них мені довелося побачити на власні очі. Та я сподіваюся, що сьогоднішня подорож картою виявиться для нас не менш цікавою, ніж справжня.

Ведучий.  Тож розправимо крила фрегата – і в путь.

А розпочнемо нашу навколосвітню подорож з островів, на яких 1779 року загинув відомий англійський мореплавець Джеймс Кук.

Паганель. За дві хвилини ви маєте назвати ці острови, сказати, коли вони були відкриті, яку назву дав їм Кук, і позначити їх на глобусі.

 

За сигналом ведучого команди починають виконувати завдання. По закінченню часу команди передають письмові відповіді журі. Журі озвучує відповіді команд, зараховуючи два бала за правильну відповідь.

 

Ведучий. Ми продовжуємо нашу гру.

Паганель. Зараз я поведу вас по 150-му меридіану на південь. Ми перетнемо екватор і в районі 20-ї паралелі зупинимося біля острова, на якому протягом кількох років жив та працював відомий французький художник Поль Гоген.

Ведучий. Отже, за хвилину ви маєте дати відповідь на таке питання: як називається цей острів, і позначити його на глобусі. (Острів Таїті.)

 

За сигналом ведучого команди починають виконувати завдання. По закінченню часу команди передають письмові відповіді журі. Журі озвучує відповіді команд, зараховуючи два бала за правильну відповідь.

 

Ведучий підходить до карти світу й за допомогою червоної стрічки та шпильок позначає шлях, який подолали гравці (ключові пункти – Гаваї й Таїті).

Ведучий. Вітаємо переможців і продовжуємо гру.

Паганель. А тепер я поведу вас на схід, до острова, який добре описав відомий норвезький мандрівник та дослідник Тур Хейєрдал.

Ведучий. Оголошую четверте запитання гри. За дві хвилини назвіть плавзасоби, на яких Хейєрдал здійснював експедиції.

 

За сигналом ведучого команди починають виконувати завдання. По закінченню часу команди передають письмові відповіді журі. Журі озвучує відповіді команд, зараховуючи два бала за правильну відповідь.

 

Паганель. Нарешті тепер я можу поставити гравцям своє запитання. Яку назву має острів південної частини Тихого океану, на якому розташовано численні кам’яні фігури, що дивляться в бік океанських просторів? Позначте цей острів на глобусі. (Острів Пасхи.)

 

За сигналом ведучого команди починають виконувати завдання. По закінченню часу команди передають письмові відповіді журі. Журі озвучує відповіді команд, зараховуючи два бала за правильну відповідь.

Ведучий підходить до карти світу й за допомогою червоної стрічки та шпильок позначає шлях, який подолали гравці (острів Пасхи).

 

Ведучий. А тепер ми попливемо на південний схід, пройдемо протокою, що названа на честь відомого португальського мореплавця, який здійснив першу навколосвітню подорож. А потім відправимося вздовж узбережжя Південної Америки до міста, про яке мріяв Остап Бендер.

Шосте запитання гри звучить так: хто був навколосвітнім першопрохідцем, якою протокою ми пройдемо до узбережжя Південної Америки і як називається це місто-мрія Бендера? (Протка Магеллана, місто Ріо-де-Жанейро.)

 

За сигналом ведучого команди починають виконувати завдання. По закінченню часу команди передають письмові відповіді журі. Журі озвучує відповіді команд, зараховуючи два бала за правильну відповідь.

Ведучий підходить до карти світу й за допомогою червоної стрічки та шпильок позначає місто Ріо-де-Жанейро.

 

Паганель. Далі ми вирушимо до Індійського океану на північний схід. Знову перетнемо екватор і досягнемо острова, на якому, за легендою, був біблейський рай і мешкали Адам та Єва.

А тепер запитання. За одну хвилину назвіть цей острів, позначте його на глобусі та скажіть, про яку рослину йде мова. (Острів Шрі-Ланка. Цейлон.)

 

За сигналом ведучого команди починають виконувати завдання. По закінченню часу команди передають письмові відповіді журі. Журі озвучує відповіді команд, зараховуючи два бала за правильну відповідь.

Ведучий підходить до карти світу й за допомогою червоної стрічки та шпильок позначає острів Шрі-Ланка.

 

Ведучий. Наш корабель завершує свою подорож. Ми повертаємось до пункту старту – до Гавайських островів. Я вітаю команди. Вони подолали відстань трьох островів і нарешті добралися до своїх берегів. Тож прошу журі оголосити результати конкурсів та назвати команду-переможця сьогоднішнього туристичного марафону.

 

Журі підводить підсумки марафону.

 

Ведучий. От і добігає кінця наша подорож.

Паганель. Сподіваємось, вам було цікаво здійснити її.

Звучить музика. Фінальне фото.

Захід закінчується.